Bu kitabı Yazın, Bursa da yaz okulunda okudum. Kitabı Hepsiburada.com sitesinden fotoğraf makinesi aldığımda “aşağıda ki kitabı da bu kadar ucuza alabilirsiniz” yazısını gördüğümde ” Hazır geliyor, arada bu kitabı da atsınlar dedim” iyi ki de atmışım haaa.

Kısaca kitabımızı anlatalım

Kitap 280 sayfa ve akıcı bir dile sahip. Yani rahat rahat okunabiliyor.  Kitabın sloganında olduğu gibi bir yazarın hayal gücü ile şizofren bir papazın bir araya gelmesi ile çıkmış kitap. Şöyle diyim eğer dini bilginiz zayıfsa bu kitabı okumayın. Mazallah yoldan çıkabilirsiniz. Düşünün hıristiyanlar bile tepki gösterdi kitaba.

Kitap içeriğinde dine bağlı bir adam var. Bu adam Allah’a “BABA” diye hitap ediyor. Lakin günlerden bir gün pikniğe gittiklerinde göz bebekleri en küçük kızları şerefsiz bir sapık tarafından kaçırılıyor. Günlerce arıyorlar kızı ama malesef bir barakada kızın kanlı elbisesini buluyorlar. İşte ben burada yıkılıyorum. Çünkü Ülkemde de böyle sapıklar mevcut. Allah kimseye böyle bir şeyi göstermesin. Alemlerin Rabbi olan Allaha şükürler olsun bizlere böyle şeyleri yaşatmasın izniyle. Yine bağladık dine elhamdülillah. Neyse nerde kalmıştık.

barakaİşte kızın ölüsü bulunamıyor. Baş rol oyuncumuz olan dindar baba bu durumdan kendisini sorumlu tutuyor. Nasıl sahip çıkamam diye psikolojisi vs. bozuluyor. Sonra Bir kaç yıl sonra bir karlı sabah sonrası posta kutusunda bir yazı buluyor :

“Seninle Hafta Sonu Baraka da buluşalım

Ben BABA”

adam yıkılıyor resmen. Bu şakayı bana kim yapar diye incelemeye alıyor falan filan işte oraları geçiyorum. Sonra Adam jipiyle gizlice barakaya gidiyor. İçeriye giriyor. kızının kurumuş kanını görüyor. Fıttırıyor ve isyan ediyor. Sen Nasıl babasın küçücük masum bir çocuğa sahip çıkamadın diye isyan ediyor. Etrafı yıkıp döküyor. Sonra isyankar bir şekilde barakadan dışarıya çıkıyor. Sonra ne mi oluyor…

PAPA PAPAMMMM

kar duruyor. Etraf yemyeşil oluyor. Adam “Hass. ne oluyor len burda diyor” sonra bir arkasına bakıyor o baraka süper villaya dönüşmüş. Geri dönüyor ben rüya görüyorum galiba diyor. Kendini tokatlıyor filan. Kapıyı vuruyor. Karşısına fıstık gibi bir hatun karşılıyor. Baba içerde seni bekliyor diyor.

İçeri giriyorlar ama adam hala şok. Hani film olarak yayına girse kesin altına eder. İçinden Ne yani Baba benimle görüşmeye mi geldi ? diyor.

Sonra içerden şöyle güçlü kuvvetli bahçevan elbiseli bir adam geliyor. Bu Baba olmalı diyor içinden bizimki. Sizce kim ?

Hazreti İsa a.s.  kendini tanıtıyor.  Baba Mutfakta geç diyorlar. Mutfağa bir gidiyorlar fısstık gibi bir hatun tövbe estğ. Bu baba diyorlar. Düşün yazar bile tövbe estğ. çekiyor. “Bumu baba diyor” neyse bundan sonrasını anlatmak istemiyorum. Çünkü yazarak ta günaha gireceğim.

Konuyu genelleştirerek anlatayım.

Bunlar baba oğul ve kutsal ruh hafta sonu adamın isyanlarına karşılık tatil yapmaya aslına bakarsanız içsel muhasebeleri çözmeye geliyorlar.

İşte içerde güzel güzel vakitler geçiriyorlar. Baba onlara yemekler yapıyor vs. vs.

Kitabın amacı Allahın artık bir öcü olarak değil sevecen olarak gösterilmesi gerektiği. Ee Hristiyanlık inancına göre de Allahın rahmet sahibini olduğunu göstermek böyle olsa gerek. Halbuki Allahın ne kadar rahmet sahibi olduğunu görmemiz için Açıp bir peygamber efendimizi okusak ona o şefkat peygamberliği sıfatını veren Rabbimin direk şefkat olduğunu anlayacağız.

Kitabın kurgusu müthiş hoşuma gitti. Dinsel boyutuyla bakmadan okumanızı gerçekten isterim. Kurgusu çok iyiydi. Yazarını tebrik etmek ister Allahtan günahlarını affetmesini dilerim =)

iyi okumalar.

Leave a Reply