21 Aralık 1840 yılında doğan büyük usta Namık Kemal, Türk milliyetçilerinin öncülerinden olup Genç Osmanlı hareketine mensup bir yazardır.

Hürriyet Şairi ve Vatan Şairi olarak anılan bu büyük yazar hürriyeti ve milliyetçiliği, vatan severliği Tanzimat devri yazarı olarak Türk Edebiyatına sokmuştur. Biyografi, roman, tiyatro, tarih gibi bir çok dalda eserleri mevcuttur. İntibah adlı eserini önemli kılan şey ise Türk edebiyatımızın ilk edebi roman olma özelliğini taşımasıdır.

Kitabı anlatacak olursak:

Çamlıca’nın tasvirleri tadıyla başlayan bu eser, meşrutiyetin ilk yıllarında yazılarak bir milletin uyanışını anlatmaktadır.

intibah-romani-namik-kemalKitap kahramanlarımız hovardalığıyla meşhur, mirasyedi Ali Bey, Ali Bey’in aşık olduğu düşkün bir kadın olan Mahpeyker, Ali Bey’i Mahpeyker’den kurtarmak için valide hanımın Ali Bey’e uygun gördüğü cariyeleri olan Dilaşup’tur.

Aşçı, bahçevan ve uşak üçlemesinde olduğu gibi Ali Bey’ mahpeykere aşık olur, Dilaşup Ali’Bey’e aşık olur sonra Mahpeyker hepsine ayarı verir. Kötü karakterimiz Mahpeyker, Dilaşup hakkında türlü dedikodular çıkartarak cariye pazarına düşmesini sağlar ve daha sonra kendisine hizmetçi olarak alır.

Mahpeyker Ali Bey’e karşı kötü hisler beslemektedir, kendisini öldürtmek için bir kiralık katil tutar ancak bizim Saf kızımız Dilaşup bütün bu olan biteni fark edince Ali Bey yerine kendisini feda eder. Sonrada Ali Bey Mahpeyker’in kendisini öldürmek istediğini fakat Dilaşup’a kıydığını öğrendiğinde ise gidip Mahpeykeri öldürür. Sonrada son pişmanlık fayda etmez der ki kitap çeşitli baskılardan dolayı bir kaç defa isim değiştirmişti ve bu isimlerden biri de son söz olan son pişmanlık fayda etmezdir.

Kitabın inandırıcılığını sorgulayacak olursanız pek fazla inandırıcı yanı yoktur fakat Türk sineması tadındadır. Birde yazıldığı sene 1876 olunca o dönem ki ahlaki değerler yani çocukların hala leylekten geldiğine inanan gözü açılmamış bireyler olduğunu unutmadan okumanız gerekiyor. Hal böyle olunca kitabın tadı daha bir güzel çıkıyor ve bir milletin gözünün nasıl açıldığını görebiliyorsunuz.

İyi okumalar.

Leave a Reply