Bir çok hayata dokunan nadide bir insandır, Ahmet Şerif ABİ. Hep onun gibi insanlar olsun, hep onun gibi yetişen abiler olsun isterim ülkemde. Boş ver şimdi ülkemi tüm dünyada isterdim. Kendisine sonsuz teşekkür ederim böyle bir kitabı yıllar önce kaleme aldığı için.

Kitap 220 sayfa filan ama 190 sayfası insanlığı anlatıyor geri kalan sayfalar ise fotoğraflarla insanlığın nasıl olduğunu. Ben Otobüsle Şişliden Taksime geçtim oradan Aksaray’a Aksaray’dan da Dünya Ticaret Merkezine geçtim. Sadece Yol boyunca metroda otobüste okudum bu kitabı. Ama kafasını kaldırtmıyor ki insanın. Bu kitapta ne mi anlatılıyor ? İnsanlık anlatılıyor efendim, insanlık. Yitirilen insanlık anlatılıyor. Hani olmak istediğimiz süpermen yerine uğur böceği olun diyor.

Bize diyor ki: Biri hayal kahramanı olan, sadece ABD’ye iyilik yapmış, çizgi karakterlerinde hep beyaz adamlar olan, çakma, hayal ürünü bir süpermen mi yoksa insan ayrımı yapmadan, vatanı vs. si olmadan sadece konduğu ele uğur getiren bir uğur böceği mi olmak istiyorsunuz ?

süpermen uğur böceğiAbi Allah bize uğur böceği olmayı nasip etsin. Kitabın her kelimesinde gerçekler anlatılmış. Bize şunu yapın bun yapın, birilerini ezin, üstüne basın, size para vaad ediyorum, zenginlik vaad ediyorum gibi söylemlere hayatta rast gelemezsiniz. Aslında içimizde olan fakat bizden sakladıkları zenginliği göstermek için, bir uğur böceği olup bizlere konmak için anlatıyor.

3 kuruşluk kazançla “Çok şükür geçiniyoruz” diyen insanları ve trilyonları olduğu halde kadere ülkeye küfreden insanları anlatıyor. Yolsuzlukları anlatıyor. Nişantaşında kafayı çekip “Uçuyoz abi” diyen iti köpeği, pijleri anlatıyor. Yaşam mücadelesi veren Allahın kendilerinden razı olduğuna inandığım insanları anlatıyor.

Ah be Ahmet abim anlatıyor da anlatıyor.  Hangi sayfasını anlatayım ki ? Nasıl özet geçeyim kitabı. Hayatımda örnek aldığım insanlardan biri kendisi ve kalemi. Ben bir kitabı bu kadar övmem. Ahmet Şerif Abimi ilk defa otobüste İller arası seyahat ederken tv de gördüm. Şu sözünü asla aklımdan o gün bugündür çıkartmam. Neymiydi söz ?

“Bir insan ömrü boyunca ya karanlığa küfreder yada aydınlığa yürür.” Budur dedim. Karanlığa küfretmemek gerek.

Sonra aldım Ahmet şerif abimin Şu hortumlu Dünyada fil yalnız bir hayvandır.   Kitabını okudum.  Biliyor musunuz kendimi kaptırdım aşağıda kitabı anlatıyordum. O yüzden kestim kırmızı yere kadar kitap tanıtımına devam ediyorum 🙂

Engellerin nasıl aşıldığını, gözleri görmeyen insanların gözleri görenlerden daha ışıkla baktığı, Bacakları olmayan elleri olmayan kardeşlerimizin, bu uzuvlarına sahip fakat ruhları olmayan insanlardan daha hayırlı insanlar olduğunu gösterdi.
Yıl 2005 in kitabı bu kitap. Ama nesilden nesile okunacak bir eser bir hatıra kitabı bu kitap. Ne yazıyor bir sayfasında bakın tarihi tekrar vurguluyorum yıl 2005   Halk kahramanı Şeyda ONAT ablamızın, biz onu tanımayız çünkü o ne bir panpişti nede cicişlerli olan bir ünlü. O soğuktan yok olacak bir hayvan ailesi için canla başla mücadele etti bir köpeği ve yavrularını korumak Halk kahramanlığı mı diyeceksiniz değil mi ? Bacakları asitle eritilip. Kolları kesilmiş tecavüze uğramış kulakları doğranmış. Kör edilmiş anasını avradını … tanısam “Nasıl insanlar hacı bunlar. Siz ney yetiştirdiniz” diye hesap sormak istediğim şerefsizlerin olduğu bir topraklardayız şuanda biz. İşte bu ablamıza da Rabbim Yavrularını bağışlayarak ödülünü veriyor. Kitata hepimizin eskiden birer Şeyda ONAT olduğumuzu fakat şimdi at kıçında yeşil kara sinek olduğunu gösteriyor. Aslında bunu böyle demeyelim yorumu düzeltiyorum.

İşte at kıçında yeşil sineklerle birlikte takılan uğur böcekleri olduğumuzu söylüyor. Açın artık kanatlarınızı ve uçun diyor, uçun. Bir İnsanın eline konun ona uğur getirin diyor. ve sonra ne mi diyor ?

Yılı hatırlatmıştım unutmadınız değil mi ? Neden hatırlattığımı şimdi anlayacaksınız

Oysa Ne diyordu şe PKK’ya yardım yaptığı söylenen, ünlü olunca karısını boşayan, sonra başka kadınla yaşayıp onu vurduran, bir dansözle yaşarken onu da kurşunlatan, 80’li yıllarda ben Kuleli’de okurken gazetelerde “Arabasında uyuşturucu yakalandı, emniyete alındı” diye bir gün haber çıkan, sonra hemen serbest bırakılıp bir daha bu konuda hiç haber yapılmayan; çarşıda gezerken birini öldürüp, epey kan parasıyla serbest kalan, baş tacı ettiğiniz adam:

“Allah cezanızı verecek!” (Süpermen ve Uğur Böceği sf.128 – Ahmet Şerif İZGÖREN)

Bilmem ne demek istediğimi anlayabildiniz mi ?

Ahmet abimin şu sözüyle kitap tanıtımını bitiriyorum.

“Yürüdüğünüz yol doğruysa, Allah hep yanı başınızdadır.”

iyi okumalar Uğur Böceği olası sevdiğim İnsanlar

Leave a Reply