Feridun Kandemir’in yazmış olduğu bu kitap bizi Sultan Vahdettin’in son günlerine götürüyor. Malumunuz olduğu üzere saray terk edildiğinde terk edenler ülkeye bir daha geri dönemeyecekler diye kanun çıkmış daha sonrasında ise parça parça saltanat mensupları ülke dışına sürülmüşlerdi.

Bir gece Vahdettin Tütüncü Başısı Şükrü Bey’e “Hadi kalk! Ülke dışına çıkıyoruz” dedi ve sabahın ilk ışıklarında yine hepimizin bildiği üzere ülke dışına çıktı. O dönem gözüyle bakıldığında bu çıkış bir firar olarak nitelendirilmişti fakat bu kitap bu durumu bir firar olarak göstermemekte, bir çare arayışı için çıkıldığını anlatmaktadır.

Vahdettin’in en sıkıntılı günlerinde, Sultanın eşinden bile daha yakınında bulunan Şükrü Bey Sarayda tütüncübaşı görevini yürütmektedir. Ne saçma işler var sözünü söylediğinizi duyar gibiyim fakat böyle tırıvırı meslekler Osmanlı devlet geleneğinde “halka iş imkanı sunma” amacıyla üretilmiştir.

sultan-vahdeddin-in-son-gunleriHer neyse yurt dışına çıkılmıştır ve vatan hainlikleri ilan edilmiştir. Malta’ya gidilmiştir, kendilerine bir saray tahsis edilmiş fakat Vahdettin “bir İslam Halifesinin kafirden destek alması kabul edilemez” diyerek vazgeçmiştir. Daha sonrasında ailesi de yurt dışına gelmiştir. Kitapta ilgimi çeken konulara gelince kendisine sürekli olarak birilerinin gelerek “yeni bir teşkilat kurduklarını ve tekrar saltanatı dirilterek kendilerini Türkiye’ye döndüreceklerini” söylemeleri ve Vahdettin’in de bu dolandırıcılara inanmasa bir bir umut diyerek parasal yardımda bulunmasıdır. Şükrü Bey’in anlattığına göre ise arada bir Vahdettin Sultanın efkarlanıp Şükrü Beyden gizlice likör getirmesini istemesi ve içmesi ise Halifenin de bir insan olduğunu kanıtlar cinstendir. En sonlarda ise fakirlik almış başını gitmiştir.

Yazarın sade bir dille yazmış olduğu bu kitap, sizi Sultan Vahdettin ile son günlerinde beraber kılacaktır.

İyi okumalar dilerim

Leave a Reply