Barış Manço
Menu

Şimdinin Gücünü Hissedin

Spiritüelliğe ilgi duyanların keyifle okuyacağı bir kitap olduğunu en başta itiraf etmeliyim. Zira bu kitap kesinlikle ilk okuduğumda bende şok etkisi yaratmıştır diyebilirim. Yazar öyle şeyler anlatıyor ki kişisel gelişim deseniz değil, kişisel delişim deseniz değil farklı bir durum var burada. Kitabı istediğiniz yerden açıp okumaya başlayın, oranın size fayda sağladığını göreceksiniz.
Hatta benim kütüphanemi ziyaret etme fırsatı bulanlar kitaplığımda 2-3 tane görünce neden olduğunu sormadan edemiyorlar. Bu kitap bir ağrı kesici gibi, bazı zamanlarda ciddi bir ağrınız olur, evde ağrı kesiciniz vardır ama yanınıza almamışsınızdır. Gidip bir ağrı kesici almayı mı yoksa o şiddetli ağrıya rağmen eve kadar beklemeyi mi tercih edersiniz? Bilmem anlatabildim mi?
şimdinin gücüAslında hepimiz içimizden bir şeyler konuşuyoruz öyle değil mi? Bazen kendi kendimize içimizde “şunu şöyle söyleseydim böyle olmazdı, şunu şöyle yapsaydım böyle olmazdı” diyor, geçmişle çatışmalar yaşıyor ve geleceğe dair anlamsız şeyler düşünüyoruz. Evet ben bu kitabı okuyana kadar insanoğlunun neredeyse %95’inin bir akıl hastası olduğunu idrak edemezdim ama okuduktan sonra akıl hastası olduğumuzu anladım diyebilirim. Şöyle düşünün: Sağlıklı bir insanın iki eli, iki ayağı, iki gözü, iki kulağı var öyle değil mi? Dünya nüfusunun neredeyse %95’i yaratılış gereği bu şekildedir. Aramızdan birinin bu organların hepsinden 1 tane fazla olduğunu düşünün şimdi, 3 el, 3 ayak, 3 göz, 3 kulak alın size sağlıksız bir insan modeli oluştu. Şimdi tam tersini düşünün dünya nüfusunun neredeyse %95’inin 3 el 3 ayağı vs. olduğunu ve aramızdan sadece %3-5’inin 2 el 2 bacağı olduğunu düşünün haliyle çoğunluk biz olduğumuz için o iki elli 2 bacaklı kişiler bize sağlıksız gibi gelecektir. İşte aynı bu şekilde, hepimiz düşünme hastasıyız ama çoğunluğumuz bu hastalığa sahip olduğumuz için hasta olduğumuzun farkına varmıyoruz yani bize normal bir durummuş gibi geliyor. Halbuki sokakta gördüğümüz kendi kendine konuşan adam ile aramızdaki fark bizim içimizden konuşuyor olmamız ve ara ara da şimdiye yani düşünmeyen duruma dönüyor olmamızdır.
Beyin denen varlığın bizim acılarımızdan keyif aldığını hatırlatıyor. Acı çekmekten hoşlanmak ne kadar mantıksızdır öyle değil mi? Peki neden bizi hüzünlendiren şarkılar dinlemeyi seviyoruz? Beyninizi bir an olsun susturmak, şimdiki zamana dönmek ve ciddi ciddi kendinize ait bir huzur veçhesi oluşturmak istiyorsanız bu kitap tam size göre diyebilirim.
Kısaca anlatmam gerekirse bu kitap size sağlıklı düşünmeyi öğretiyor.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir