Barış Manço
Menu

Seyfeddin Buntürk – Rus Türk Mücadelesinde Ahıska Türkleri

Kafkaslardan esen yeller
Kan ağlasın moskof eller
Karabağlar beyaz güller
Ah ederler Ahıska’dan

Türk ırkının soylu ve bir o kadar da makus tarihine sahip olan Ahıska Türkleri ile karşılaşmam lisans tezim münasebetiyledir. Lisans tezimi Ahıska Türkleri üzerine yazmıştım. Bu kitap bir tarih dramıdır, gerçi Türklerin o müthiş tarihi Osmanlı Devlet’inin güçten düşmesi ile dram haline gelmiştir.

Ahıska Türkleri, İstanbul’a açılan bir kilittir ve Rusya bu kilidi kırmak için o bölgeye saldırmıştır. Yoğun direnişler sonrası Ahıska Bölgesi (Gürcistan’ın Güney Batısı) işgal edilmiştir. Sultan Mahmut’a yazılan Bir anonim şiirde bölgenin stratejik açıdan ne kadar değerli olduğunu görebilirsiniz.

Ahıska bir gül idi gitti
Bir ehli dil idi gitti
Söyleyin Sultan Mahmut’a
İstanbul kilidi gitti

***

Bu mücadeleler ve karşılaştıkları hazin sona gelecek olursak; Moskof kafirlerinin Türklüğü yok etme girişimleri üzerine Ahıskalı Türkler öz vatanlarından koparılarak toplu sürgüne gönderildiler ve 70 yıldır hala öz vatanlarına dönme mücadelesinde bulunuyorlar. İşte bu kitap Ahıska’yı anlatmaktadır.

Bu arada bir not düşecek olursak: Ahıska’lı soydaşlarım Türklük bilincine en sadık insanlardır ve bu bilinç sayesinde senelerdir asimile edilmeye çalışılmış fakat başarılı olunamamıştır.

Tanrı Türkü Korusun ve Yüceltsin.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir