İYİ Parti Genel Başkanı Meral Akşener Hanımefendi’yi MHP camiasından tanırım. Çok uzun yıllardır da takip ettiğim bir kişidir. Bundan 2 sene öncesine kadar AK Parti tarafından da saygı gören, MHP tarafından zaten ülkücülüğü tartışılamaz bir isimdi. Kendisi sıcakkanlı, güleryüzlü bir insan olarak bilinir ve tanınırdı. Bahçeli’nin AK Parti hükümetine en ağır ithamlar yine AK Parti hükümetinin de Ülkücü camiaya ve MHP’ye en ağır hakaretler döneminde Bahçeli’nin yanında olmuş bir isimdir. Sonra ne olduysa bir anda her şey değişti…

Başkanlık Sistemi Evet mi Hayır mı döneminde Bahçeli tüm hakaretlerin üzerine çizerek “devletin bekası için EVET”, “Biz Ak Parti safındayız” gibi söylemlerde bulununca MHP içerisinde “HAYIR” diyen bir kitle olması nedeniyle büyük bir kopuşun başlamasına neden olmuştu. Meral Akşener MHP Genel Başkanlığına aday olduğu an dananın kuyruğu orada kopmuştu…

Son günlerde Meral Hanım’ın ismini sıkça sosyal medyada görüyorum. Azımsanamayacak büyük bir kitle yaratmış durumda. Birde kendisi için söylenen sözleri işitiyorum “fetöcü, amerikancı vs.” gibi sözler duyuyorum. İşin ilginç tarafı bu sözleri AK Parti saflarından duyuyorum. AK Partililer Meral Hanım MHP’den koptuğu için kendisine “dur nereye gidiyorsun, hain” diyorlar, bu durum bana çok ilginç gelmeye başladı. Mesela kitapta diyor ki “ben fetöcüysem elinizde belge varsa bu ülkenin savcısı hakimi yok mu, gelip beni tutuklasın. Bana Fetö’cü diyen ispat edemiyorsa şerefsizdir” diyor.

2015 Yılında AK Parti tarafından kendisine bakanlık teklifi edilmiş bir kişi, MHP tarafından okkalı ülkücü olarak görülen bir kişinin bir anda alaşağı edilmeye çalışılmasının arkasında yatan sebepler nelerdi?

Sonra Sabahattin Önkibar diye bir yazarın Meral Akşener’in Dünü Bugün’ü diye bir kitabını gördüm. Şu satırları yazarken Sabahattin’in kim olduğuna dair bir bilgim olmadığını itiraf etmeliyim. Kitabın içeriğine şöyle bir göz gezdirdiğimde benim kafamdaki soruların cevaplarının yazdığını gördüğümde alıp okudum.

Yazar sık sık şu sözü belirtmektedir “bu kitap Meral Akşener’i övmek veya yermek için yazılmadı.”

Kitabı incelediğimde Meral Akşener hakkında çok ilginç bilgilere sahip olduğumu belirtebilirim. DYP dönemi, Susurluk olayları, 28 Şubat, AKParti, Fetö, Bahçeli, MHP, İYİ Parti gibi konulara değinilmiş ve Meral Hanımın bunlarla ilişkilerini anlatmaktadır.

Kitapta ilgimi çeken bir konu da Meral Hanımın “Ben sokaklarda kahrolsun Amerika diye eylem yapmış biriyim, onlar yapmışlar mı acaba” diye soru sorması, bir solcuya aşık olup evlenmesi gibi konular olmuştu. Bu kitapta nasıl milletvekili olduğu, bakanlığını fetullah gülen’e mi borçlu olduğu, gezi protestoları, AK Parti hakkında düşüncelerini okuyacaksınız.

Eğer siyasete ilginiz varsa, son dönemde en çok dikkat çeken siyasi isimlerden biri olan, toplamda 176 sayfa olan Meral Hanım hakkında yazılan bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.

Leave a Reply