Ben şehri İstanbul’un Kurtuluş semtinde çocukluk yıllarını geçirmiş biriyim. Benim semtin İstanbulun en eski semtlerinden biridir. Benim çocukluğumda Agop amcalarım vardı. İnanın çocukluğumun en güzel hatıraları sayesinde bu ülkemde doğduğum için ne kadar kıvanç duyduğumu anlatamam. Akşamın bir saatinde top oynarken “Arett baban çagiriyor” sesi “az daha mamaa” cevabı, sayatı, nayatı, marangoz agop amcayı, madam bakkalı hala sokak arkadaşım arda ve burakın rahmetli büyük babalarının çok gürültü çıkarttığımız için bizi fırçalayışını o kadar çok özledim ki anlatamam. Daha sayamadığım bir çok anım var böyle. İstanbula eve her gittiğimde sokağımda kalan son ermeni esnafı Bakkal Karlos amcamı selamlamak beni çocukluğuma götürüyor. Her 19 mayıslarda, 29 ekimlerde, milli bayramlarda bizden daha çok özen gösterip camlarına bayrak asan ve bizim dini bayramlarımızda saygı gösteren o aileler ile büyüdüm ben.

Öncelikle kitabı tesadüf eseri yerde 2 adet kitap 5 tl yazan ikinci el kitap satan kitapçı abimin tezgahında gördüm. Böyle bir eseri kaleme alan hocama teşekkürü bir borç bildiğimi belirtmek istiyorum. Akıcı bir vanda-ermeni-devleti-denemesi-onkapak-202x300dille yazılmış, tarihin sıkıcı üslubundan sıyrılmış belgelere dayalı hoşuma giden bir kitap olduğunu söyleyebilirim. Malumunuz Osmanlı döneminde Milliyetçilik ile gazlanmış, bize ihanet karşılığında büyük güçler tarafından devlet kurma vaadi gerçekleştirmiş bir ermeni toplumundan bahsediliyor. Ermenilerin kelime anlamını bilmeden kendilerine soykırım yaptıklarını ileri sürmelerinin ne kadar saçma olduğunu ve soykırımın ne demek olduğunu kitaptan öğrenebiliyorsunuz. Ermenilerin sahte afişler düzenlediklerini, Osmanlının ne kadar titizlikle ermeni halkını göç ettirmeye çalıştığını hissediyorsunuz. Çok ilgi çekici bir kitap olduğunu okuyunca farkedeceksiniz. Benim aralarında en çok ilgimi çeken konu, göç ettirilirken konuyla ilgilenen yöneticilerin ermeni halkının canına ve malına karşı ciddi ölçüde dikkat edilmesi gerektiği uyarılarıdır. Hatta hocam kitapta çok güzel bir belge yayınlamış bu belgeye göre görevini yerine getiremeyen yöneticiler yargılanmıştır. Hatta aralarında ermeni yöneticiler de kendi halkına karşı uygunsuz davranıştan yargılanmıştır. Ermenilerin Türk milletine karşı ihanet çağrılarını, arşivleri, devlet kurma çabalarını bu kitaptan öğreneceğinize eminim.

Bu arada kitaptan edindiğim en güzel bilgilerden biri de, bize ihanet etmekten kaçınıp bizimle birlikte cephede savaşan Ermeni vatandaşlarımızın da olması. Tarihin huzurunda Hocamın vesilesi ile kendilerini saygıyla anmayı büyük bir şeref biliyorum. Ben 24 yaşındayım ve beni çocukluğuma götüren Cemalettin hocama tekrar teşekkür ediyorum.

Keyifli okumalar

Leave a Reply