90 dakika içinde nietzcheyi tanımaya ne dersiniz ? İşte bu kitap bize bu şahsiyeti tanıtmak için kolları sıvıyor. Nietzche bir delimiydi yoksa kafayı sıyırıcak kadar dünyanın en zeki insanlarından birimiydi ? işte bu konular üzerinde duruyor. Aslında kitapta pek bir şey anlatma derdi çabası güdülmüyor. Sadece bir filmi hızlı hızlı seyrettiğinizi düşünün işte onun gibi bir şey. Yazım dili bana göre biraz ağır. Çünkü felsefeyle pek ilgilenmiyorum ondan olsa gerek. Neyse efendim bu kitabı ben Yazın tatile çıkarken okumuştum. Tanıtımı bu güne nasipmiş.

nietzscheYaşamı yaşam olmayan, Allah kitap tanımayan skandallarla dolu bir nefes alıp verme mücadelesi sürdürmüş, hotel odalarında yaşamını idame ettirmeye çalışan, frengi hastalığına yakalanmış bir adam. Üstün insan, üstün ırk düşüncesini de ortaya atan ZERDÜŞTe babalık yapmak isteyen bir yazardan bahsediyoruz.  Allahla ne alıp vermediği vardı bu aciz kulun bilmiyorum ama yukarıda ki durumu pek iç açıcı olmasa gerek. Bana hiç Allah bilir sen nasıl hüküm veriyorsun ki demeyin. Size LEM ADAM TANRI ÖLDÜ diye kitaplar yazıyor. Tanrıya ihtiyaç yoktur diyor. Allahı inkar ediyor. Napsın Allah-u Teala c.c. Peygamber efendimize komşumu etsin tövbe estğ. len yine kızdım bak. Neyse efendim sözlerimi kitabın tanıtımıyla ilgili son cümlelere bırakıyorum.

Kitabın Yazarı Paul dediğim gibi hızlı hızlı dolu dolu bir hayatı incecik bir kitapta anlatarak Nietzche’nin hayatına merak sarıp sarmamayı sunmu “Aha adam ortada, uyuyorsa sana al oku araştır” demiş. Öyleyse ne diyoruz

iyi okumalar

Leave a Reply