İşte size gerçek bir vampirle evli Yemenli Nojoud. Bu sefer karakterler İzabella svan ve Edvırd kullen değil. Daha muayyen günü görmemiş 10 yaşında bir Dul kadının hikayesi.
10 yaşındayım ve bu adam çok kötü kokuyor. Pis bir insan. Üzerime çıktı ve bana şiddet uyguluyor. Kendisinden kaçmaya çalıştım fakat başarılı olamadım. Canım çok yandı ve kendimden geçmişim. Uyandığımda yatakta kan vardı kaynanam beni aldı ve banyoya götürüp yıkadı.
Çok etkilendiğim kitaplardan biridir bu.

Evet bunlar çok küçük yaşta babası tarafından 30 yaşındaki bir adama başlık parası karşılığında verilen küçük bir çocuğun sözleridir. Küçük kızımız Yemenlidir. Sokakta oyun oynamak istiyor. Bebeklerle oynamak istiyor. Bu kitabı 5 ay önce okumuştum. Geçen günde bir çocuğun babası tarafından satılması konusu ortaya çıktı hatırlayanınız vardır. İşte bu da böyle senetle babası zorla evlendiriyor küçük kızı. Hatta sözleşme yapıyorlar kocası diyor ki” Kızı bana verdiğinizde ilk adet dönemine girdiği vakitte ilişkiye gireceğime dair söz veriyorum”. Ama öyle olmuyor tabiki adam daha muayyen günü bile olmayan küççücük bir çocuğa zorla sahip oluyor çünkü sen benim karımsın diyor. Çok dokunaklı sahneler aslında. Sapıklık had safhada. Tamam 15-16 olsa anlarım hani derim ki kızın vücut hatları şekillenmiştir, kadınsı özellikleri ortaya çıkmaya başlıyordur. Orası da Yemen ya belki kültürleri budur. Ama koskoca YUHH çekmekle yetiniyorum bu duruma.

Küçük kızın artık canına tak ediyor kocası. Artık bıkmıştır, o yaşta kadıncılık oynamaktan. ve bir gün korkarakta olsa kaçar ve mahkemeye sığınır. Yargıçla görüşmek istiyorum der. Onu dinlemezler ama kendini dinletir. Yargıç kulağına fısıldar ve böyle böyle der. Yargıç o işi de yaptı mı ? diye sorar. ve küçük kız başını sallar.

Olay anında kadın hakları savınucusu Yemenli meşhur avukatın kulağına nükseder. Anında olaya el koyar ve kızı asla evine göndermez. Kendi evinde misafir eder. Ona oyuncaklar alır ve mahkemeye dava açar.

Olay tüm dünyada yankı bulmuştur ve dünyanın 4 bir tarafından kadın haklarıydı feministti şuydu buydu ülkeye ziyarete gelirler.

Bu kitabı mutlaka okumanızı isterim. Gerçekten sıkılmadan okuduğum bir hayat öyküsüdür. Belki üstteki cümlelere kendim de kelimeler katmış olabilirim. Olayı oturdum araştırdım. Ben biyografi ve otobiyografileri pek sevmem. Ne biliyim sıkıcı gelir bana. Herkesin yaşamında ilginç olaylar oluyor ohoo oturup bizde mi yazıp eser yapalım derim. Ama bundan sıkılmadım mesela bir başka kitap tavsiyesinde anlatacağım eser olan SOL  AYAĞIM eserinide çok beğenmiştim.

Lakin bu kitabı keyifle okuyacağınıza eminim.

Not: Benim keyiften kastım : Bana göre kitap okurken konuya kendinizi üzüntülüde olsa, korkulu da olsa kaptırıyorsanız ve yazı su gibi akıp gidiyor bitiminide ohh be çekebiliyorsanız keyiftir.

Haydi Kızlar okula diyor

iyi okumalar diliyorum.

Leave a Reply