“Mevla neylerse güzel eyler” cümlesiyle okuyucuyu selamlayan bu kitapta bir devre adını yazan İbrahim Hakkı Hazretleri konu alınmaktadır. Günümüzde tarihe ve tarihi karakterlere duyulan özlemin artması kimilerine göre yaşlanma belirtisi kimisine göre ise içinde bulunduğumuz dönemi beğenmeyişimiz yani bir alandan mutsuz olduğumuz belirtisidir.

Bu kitabı internette yeni çıkan kitaplara bakarken gördüm. Uçsuz bucaksız, nice aşkları ve hayalleri içinde barındıran edebiyat dünyasının genç kalemşörlerinden Eda Bildek belli ki, tarihi karakterlere duyulan özlemi fark ederek bu boşluğu doldurma girişiminde bulunmuş ve Yılın İlk Güneşinde Nar Çiçeği toplayarak okurlarını geçmişe yolculayacak bir romanla karşımıza çıkmıştır.

kitapjpg6nNiVUmvBildiğiniz üzere bir toplum bilimci, bir mutasavvıf olan ve dünyaca meşhur olan Marifetname isimli eserin yazarı İbrahim Hakkı Hazretleridir. Küçük yaşta annesini ve babasını yitirmiş, amcasının yanında kalarak bu zaman zarfında eğitimine ağırlık vermiştir. Astronomi, fizik, din, psikoloji ve sosyoloji alanında bir çok çalışmada bulunmuş ve fen bilgileri ile dini bilgiler alanında topluma çeşitli bilgiler sağlamıştır. Bu büyük şahsiyetin hayatını kaleme alarak bizlere sunan Eda Bildek hiçte hafifsenmeyecek bir roman ortaya çıkarmıştır.

Bu romanı özel kılan bir diğer konu ise herkesçe bilinen bu tarihi şahsiyetin hayatının ilk defa romanlaştırılmış olmasıdır.

Kitabın konusuna gelince yazarımız tarihte yaşamış, hepimizin özlem duyduğu ve günümüzde de böyle insanların olmasını arzuladığımız tarihi bir şahsiyetin ve dönemine önderlik etmiş bu karakterlerin hayatı nasıl yaşadıkları ve içinde bulundukları zamanı nasıl algıladıkları, zamana karşı yürürken nasıl bir yol izlediklerini göstermektedir. Kitabı incelerken yazarımızın nasıl duygu yüklü bir karakter olduğunu, sade bir anlatımı ve özenle seçilmiş süslü cümleleri nasıl kullanabildiğini görmekteyiz.

Bu kitap için kabul olunmuş duam diye yorumlayan yazarımızı tebrik ediyor, yorgunluğunu atar atmaz bizleri zaman makinesine bindirerek geçmişe doğru yeni bir yolculuğa çıkaracağı günü bekliyor olacağım.

Benim son cümlem sizin kitabı okurken karşılaştığınız ilk cümleyle olsun

İyi okumalara dilerim.

“Mevla neylerse güzel eyler…”

Leave a Reply