Şimdi size tavsiye edeceğim kitap tasavvufun en üstüdür. Bu kitabı okuduğumda her şeyin nasıl planlı ve programlı işlendiği düşünmüştüm. Ne zaman Tasavvuf üzerine bir konu geçse, bu gün Diriliş dizisinde yakından tanıdığınız Rahmetli Arabi’yi anarım. Hani sizin taptığınız benim ayaklarımın altındadır diyerek Arap’lara inceden “siz paraya tapıyorsunuz” diye giydiren büyük Alim…

Yazdığı bu eser o kadar farklı ki hani gaz çıkarırsam orucum bozulur mu cinsinden değil de islami bir metafizik içerir. Kaldı ki zaten bu büyük şahsiyet ve Sadettin Konevi islamın ilk metafizik kurucularındandır.

fususulhikemconverted.aiKitabı anlatacak olursam beni en çok etkileyen kısımı paylaşarak devam edeceğim. Allah bir sağ eline Cemal diğer sağ eline Celal sıfatlarını aldı ve ikisini birbirine vurarak Adem’i yaratmış, evet Allah’ın iki sağ eli varmış ki dediğim gibi eğer tasavvufa meraklı değilseniz burada anlatılmak isteneni anlayamaz ve bunu fizyolojik olarak tasvir etmeye çalışır “Allah’ın şekli yoktu hani” dersiniz. Her neyse sonra ona kendi nefesini üfledi diyor. Yani bu gün almış olduğumuz nefes Allah’ın nefesidir diyor ve biz ondan bir parçayız.

Peki Allah bizi neden yarattı sorusuna gelince bende bu soruyla çok sık karşılaşıyorum ve bu soruyu Arabi’nin bu eserinden öğrendiklerimle anlatmaya çalışıyorum. Her şeye gücü yeten Allah kendisini görmek istedi ama aynadan bakmak bizzat kendisini görmek değil bir yansıma demek olacağı için Adem’i yarattı.

ve en vurucu kısım ise Arabi hazretlerinin bu kitabı kendi düşünceleriyle yazmadığını iddia edişidir. Şöyle söyler “ben bir peygamber değilim, bunu iddia etmiyorum yani bana bir vahiy gelmedi fakat Efendimiz Muhammed Mustafa s.a.v rüyama gelerek bana bu kitabı yazdırdı. Tüm eser efendimizin bana söylediklerinden ve size vermemi istediklerinden ibarettir. Bana daha çok şey söyledi fakat bu kadarını size vermemi istedi.” der.

Tasavvufa meraklı olanlar kitabı okudukça keyiften dört köşe olacak ve bir defa daha hayret edeceklerdir.

Bu arada piyasada bu kitabın konsantre edilmiş hali var ve ben ilk onu okumuştum. Sonradan 500 küsür sayfalık olanın asıl kitap olduğunu öğrendim ve onu okumuştum. O yüzden size o 500 küsür sayfalık olanını tavsiye ediyorum.

Leave a Reply