Barış Manço
Menu

Metin Soylu – Piri Reis’in Hazineleri

Sadece Türkiye çaplı değil Dünya çapında yankı uyandıran Metin Soylunun “Piri Reisin Hazineleri” adlı eseri NASA ya bile konu oldu. Muhteşem Kanuniyi, Kanuni yapan isimlerden biridir. Ama ne yazık ki Kanuni Piri Reisi de diğer tarafa yollamıştır. Hani şu muhteşem bir harita var ya “Piri Reis’in Haritası” işte onun yarısını kanuni rivayete göre 2 ye bölüp avuçlarının içine almış vs vs olaylar filan olmuş. Ama çok uzun bir zaman önce olmasada bir süre önce bu harita Osmanlı sarayında harem dairesinde bulundu(yarısı) Ger kalan kısmı bulunamadı. Hangi mantıkla ordaydı ? Neden ordaydı ? Allah bilir orasını. Lakin kitap çok merak uyandırıcı bir kitap. Tebrik ediyorum gerçekten Metin Soylu yazarımızı.

Okumamın en büyük sebebi Parapsikolojiye olan ilgim yüzünden olmuştur. Nereden nereye konuları çekerdim ama burası kitap tanıtım sayfası o yüzden es geçiyorum bu yazıyı.

piri reisin hazineleriKaldı ki Piri Reisi öncelerden de hep merak ederdim. Üstün yeteneklerinden değil isminden dolayı ilgimi çekerdi. Lisede ben tarihe çok meraklı biriydim. Ama bu hep Bizim Gökhan Bircan arkadaş yüzünden oldu. Psikopat Osmanlı hayranıydı.  Neyse efendim bu kitap da ne mi var ?
-Amerikanın keşfi Kolomb’a aittir tezini çürütüyor
-Piri Reisin Haritayı H.z Süleymanın eliyle çizdiği kanısı
-Çanakkale kilitbahir,septülbahir kalelerinin altında Piri Reisin Akla zarar bir servetinin olduğu ve Piri Reisin Kitab-ı Bahriyesinde bunların bulunması gerektiğini yazdığını
-Piri Reisin Haritasının yarısının Hürrem Sultanın odasında çıkması ve Piri Reisin İdamında Sultan Hürremin Parmağının olup olmadığı
-Haritadaki şifreye göre 22.5 aralıklarla çizildiği ve harita tamamlandığında Dünyanın 16 gen olduğu(NASA ya gönderiliyor ve NASA da kabul ediyor)
-Haritanın üzerinde ölümünün ardından kendi yazısına ait olmayan bir iki not yazıldığı.
-Piri Reis Haritayı çizdiğinde “Kıl Kadar hata yoktur” diye Kitabı Bahriye sinde yazdığı ve o dönemde haritanın tamamı ile yanlış çizildiği düşüncelerinin bu dönemde incelendiğinde “Sadece bu çizimin uzaydan dünyayı izleyerek çizilebileceğini başka hiçbir şekilde çizilmesinin mümkün olmadığını ve Haritada kıl kadar hatanın olmadığının belirtileri
-Piri Reisin ve Haritasının gizemli olduğunu Atatürkünde farkettiğini ve Afet inanla birlikte araştırma yaptığını

ve daha birçok gizemi konu alan, Müzeler,Askeri kurumlar,kriminal araştırmacılar,Bilir kişi lere başvurular ve bu başvuruların olumlu sonuçlanması ,MEB ‘in de devrede olduğunu belirten tartışmalkar mevcuttur.
Bence okunması gereken bir kitaptır.
260 sf.  okunabilecek sürükleyici bir yazıma sahip olduğu ve 1 günde bitirilebilecek bir kitap olduğu düşüncesindeyim.

İşte o muhteşem Haritanın fotoğrafı da budur


iyi okumalar.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir