Azrail de Adem’in önünde secde etmişti… Erdal Demirkıran’ın kitaplarını okuyanlar bilirler, sürekli aynı şeylerden bahsedip duruyor ama yazmış olduğu bu kitap tüm kitaplarından ve konularından farklı bir konu içeriyor.

Kuran’ı Kerimin roman halinde yazılmış olduğu bu kitabı okuyunca bazı sayfada tövbe ediyor ve bu adam yoldan çıkmış diyorsunuz ama bir sonraki sayfada “ha bunu mu diyor, çok mantıklı” diye içinizden geçiriyorsunuz, işte bu beni cezbeden taraflarından biri olmuştur.
Kitabın konusuna gelince öncelikle Erdal Demirkıran kitabın en başında kendisinin bir din alimi olmadığını ve ayetleri yeniden yorumlamak gibi bir derdinin olmadığını söyleyerek başlıyor ve Azrail bir gün yeryüzünde genç yaşta olan Golgota’ya geliyor ve aralarında sohbet muhabbet dönmeye başlıyor. Her sohbet, her sorulan soru ve verilen cevaplar kurandan bir ayetin yorumlanmasıyla geçiyor.

azrailin-secde-ettiği-adamBeni en çok cezbeden konu ise Kuran’ı Kerim üzerindeki tabuların yıkılmasına ilişkin olan konuydu. Şöyle ki bir insan sınava gireceği zaman elindeki notlara sıkı sıkıya çalışıyor, eline kalemini alıyor ve altını çize çize, kenarına notlar ala ala çalışıyor. Hakiki sınav olan ahiret hayatı sınavının notlarının yazıldığı o kutsal kitabı duvardan indiremiyor, çantamızda taşıyamıyor, elimize kalem alıp “YAZAR BURADA NE DEMEK İSTİYOR” diye altını çizip notlar almıyor oluşumuz. Sebebine gelince “GÜNAH”

Ben kitabı kafirlerin İncil için yaptığı gibi sağa sola fırlatıp atalım ortalıklarda dolaşsın, yırtılsın gitsin demiyorum. Biz üniversitede sınava gireceğimiz zaman genelde notlarımızı gece temin ederdik ve sayfaların eksik olmamasına, notun kaybolmamasına özen gösterirdik, yani gösterirlerdi.

Daha bir çok konuda “evet, haklı, çok mantıklı, bence de, neden olmasın ki, katılıyorum” konularıyla karşılaşacağınız bu kitabı okumanızı tavsiye ediyorum.

Leave a Reply