Müthiş eserlere sahip İhsan Abimizin bu kitabını bekleyeli çok uzun zaman oldu desem inanır mısınız ?

5 yıl aradan sonra yeni bir kitabı ile okuyucularının yani bizim gönlümüzü yine mest etti diyebilirim. Kitap diğer eserleri kadar tatlıydı. Nereden neyi çıkartıyor ben bu adamı anlayamıyorum arkadaş.

Alışılmış isimlerden İhsan karakteri yine karşımızda. Yine Osmanlıca terimler, Argo kelimeler ve marjinal karakter isimleri ben buradayım diye haykırıyor.

Kitabı bir çırpıda özetleyecek olursam

Kitap padişah efendimizin sarayda bir sinek tarafından rahatsız edilmesi üzerine o sineği avlamaya çalışması ve o sineğin yaptırmış olduğu minyatürde oradan oraya mahalleleri gezmesi ve padişahın onu takip etmesiyle başlıyor. Padişah birden bağırınca adamlar suikast olduğunu zannediyor. Ortalıkta bir velvele her yer aranıyor. Saray önünden geçen bir bekçi karartı gördüğünü zannedip peşinden koşuyor, o koşunca askerler onu kovalıyor filan filan böyle giderken sonra konu devamına Hatırı sayılır ve müritleri olan hocaların öldürüldüğüne varılıyor. Hapiste bir Moğol olan iri yarı ihsan sait tahliye ediliyor ve iş ilanında bir Yahudinin yanına gidip işi alıyor. Gelin görün ki bu yahudi çocuk kanı içerek hayatta kalan yaratıklaşmış bir insan. Adam tefeci ve çok zengin ama fukara gibi takılıyor. Borçlarına karşılık insanlar çocuklarını getiriyorlar buna. Sonra bir gün bu adam ihsan saite de musallat olunca ihsan sait bunu öldürüyor ve adamın tüm parasına da konuyor. Ondan sonra kelli felli takılmaya başlıyor. Yine bir gün bir hoca kaçırılırken ihsan sait buna şahit oluyor. Adamı kurtarırsam ünüm artar hemde müritleri yedinci güntarafından ödüllendirilirim düşüncesiyle kaçırılan yere gidiyor. Kaçıran kişi paşa oğlu. Paşa oğlu hafiften imansız bir tip. Bir elektromanyetik alet yapıp camilere ezan sesi vermeyi planlıyor ayrıca bu aletle Allah ile konuşurum düşüncesi var. O yüzden hacıları kaçırıp bir elektrikli sandalyeye oturtup Vahyin gelmesini bekliyor. İhsan sait bu olaylara şahit oluyor ve Yakalanacağı vakitte paşa oğlunu öldürüyor. Paşanın hizmetkarı kambur Bevval bütün pis işleri yapan kişi olduğu için ihsan sait kendisine çalışmasını ve bu olanların kimseye anlatılmamasını yoksa hapsi boylayacağını söylüyor. Bevval bu sefer ihsana çalışıyor filan az zaman uz zaman sonra. Bir gün evinde ilginç şeyler oluyor. Hayalet gibi bir şey musallat oluyor. Ona sürekli yazı bırakıyor. Bu da bir fotoğraf makinesi icat ettirip bunu yapanı çekmeyi planlıyor. O da ne ? o yazıları bırakan kendisiymiş. Birde gelecekten bir bayanın aşkıyla yanıp tutuştuğu mektupla fotoğraf buluyor. İhsan görür görmez vuruluyor kadına. Bundan sonraki tek amacı geleceğe gidebilmek olan ihsan Sait Zaman gezgini olup çıkıyor…

Bu bu kadar basit anlatılacak kadar tatta bir kitap değil. Ben kitap bitmesin diye her gün 10-15 sayfa okudum siz düşünün yani.

Kalemine sağlık İhsan Oktay Abi. Umarım yeni kitabın için bir 5 sene daha bekletmezsin bizi diyor

ve sizlere iyi okumalar diliyorum.

Leave a Reply