Barış Manço
Menu

İhsan Oktay ANAR – Kitab’ül Hiyel

Aslında ilk okumam gereken kitap olduğunu belirtti kitapçı ağabey. Meğerse ben en son okumuşum. Ama yine bunun onun suçu olduğunu demedim. 

Müthiş bir kitap gerçekten akla mantığa sığmayacak bir yazarımız varmış da haberimiz yok imiş. Kitapta müthiş hayali icatlardan bahsediliyor. Hiyel Osmanlıdan beri kulanılan bir sanat bugünkü anlamıyla makina mühendisliği bir mucitlik ilmi. İnceydi ama okunası bir kitaptı diyebilirim.

Neresinden tutup baksam fantastik bir hayal alemi içine dalıyor insan İhsan Oktay’ın kitapları sayesinde. İçinde bir sürü icat çizimleri vardır. Edebiyatın felsefe ile buluşup işi pişirdiği ve bunlardan doğan çocuğa Masal dendiği bir kitap. Çizimlere bakınca sanki gerçek gibi zannediyorsunuz. Halbuki alakası yok. Bir sürü icat çizimi var hepsi İhsan ustamızın. Bunları Fransada bir sergide de tanıtmıştı sanırım. Kitap kahramanı Yafes çelebinin icatlarıdır bunlar. Daha sonra olaylar nasıl olur nasıl gelişirse öyle gider. Calut diye bir çocuğa dayanır. Bu calutta bir malafat vardır. Ben demiyorum kitap aynen böyle İhsan_Oktay_Anar_-_Kitab-ül_Hiyeldiyor. Sabahtan akşama kadar bir kadınla birlikte olur ama yinede pili bitmez. Efsunlu bir malafata sahiptir. Bir sürü kadınla evlenir fakat doğan her çocuğu bir lanet gibi ölür. Buda kuyuya atar. Düzinlerce çocuğu kuyuda ölü yatmaktadır. Neyse efenim. Sonra bir kadına aşık olur. Bana tek malafat yetmez keşke 2 tane olsa da der. Oha ulan oha. Neyse susuyorum nede olsa kitap tanıtımı. Efenim bu onun aklına bir proje getirir. Çift başlı yılan projesi. İşte bu projeyi yapar proje değişik bir hal alır.

Kısacası Okuyanın okumayanlara kolay anlatamayacağı ama insanın birileriyle paylaşmak isteyeceği romanlardandır, Kitab-ül Hiyel.

Kitabı sitemiz üzerinden aşağıda okuyabilirsiniz

[real3dflipbook id=”1″]

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir