Ben bu kitabı okurken hiç bitmesin istedim. Hani o Kurtuluş kitabevinden geçerken kitapçı abi bana İhsan abimizin ilk kitabı Suskunları tavsiye etmiş olsun, bende en baştan başlayayım, sonra tekrar bu kitaba geleyim, sonra tekrar her şey başa sarsın istedim. Bu kitap Saygıdeğer İhsan Hocamızın yazmış olduğu ilk kitap, bu kitabı 95 yılında yazdı PATLADI GİTTİ.
“Yeniçeriler kapıyı zorlarken” düşler üstüne düşüncelere dalan Uzun İhsan Efendi, kapı kırıldığında klasik ama hep yeni kalabilen sonuca ulaşmak üzeredir: “Dünya bir düştür. Evet, dünya… Ah! Evet, dünya bir masaldır.”
puslu kıtalar atlasıArap ihsan efendi bir çeşit uyku şurubu alarak ruhunu bedenden ayırıp tüm dünyayı geziyor ve bir harita çiziyor. Arap İhsan azcık sıyrık ama olsun kitap kahramanı işte. Bir yığın hikaye var içerde. Sanki gerçek bir dizi izliyormuşcasına okuyabildiğim nadide parçalardan. İçeride Osmanlı döneminden gizli teşkilatlar mı dersin. Ne bileyim dilencilikler mi dersin simya, gizli ilimler mi dersin. İhanetler İhtiraslar. Şan ve Şöhretler mi dersin. Felsefe zaten olmazsa olmaz bilirim bunu dersin =D

Neyse efenim birde İhsan efendinin oğlu bünyamin. Padişah tarafından görevlendirilen yeniçerilerle bir casusu kurtarmaya gider. Sonra orda hayatı değişir. Manyak bir hal alır.
İhsan abi bunları yazarken ne içiyorsan bizede söyle bizde içmeyelim =) çünkü sen daha güzel içiyorsun. Kalemine sağlık diyor okuyan dostlarımıza Allahtan rahmet diliyorum.
Oldu mu şimdi ? Öldürdük okuyucuları. Belkide uzun ihsanın dediği gibi “siz aslında yoksunuz ben hepinizi kafamda kurguluyor ve size yaşamanız gereken ızdırabı mutluluğu ben veriyorum”
Selam ve Saygı ile

Leave a Reply