Yedigey, ne biçim insanlar bunlar! diye söylendi nefretle. Ne hale gelmiş bu nesil? Her şey önemli ama ölüm önemli değil! ve kendi kendine soruyordu: Eğer ölümün onlar için hiçbir önemi yoksa, yaşamanın da önemi yoktur. Öyleyse niçin ve nasıl yaşıyor bu insanlar?

Yaşadığı topraklara vakıf olan ve anlatım gücünün ne kadar önemli olduğunu gösteren bu büyük yazarın eserlerini ne zaman görsem aklımda Bozkır canlanır . Cengiz Aytmatov bir Kırgızistan Türküdür ve insanlarını, geleneklerini en iyi şekilde bizlere aktarmaktadır. Bir çok eserini dünya edebiyatına kazanmıştır. Ülkemizde de 100 Temel Eser arasına giren Gün Olur Asra Bedel isimli kitap, vermiş olduğu lezzetli eserlerden sadece birisidir. Bu başyapıttan biraz bahsedecek olursak:

Sıradan bir yaşam ve toplumsal sorunlara gönderme yapan bu eserde konunun geçtiği yer Sarı Özek Bozkırıdır. Kırgızistan’ın kuş uçmaz kervan geçmez yerinde bir tren istasyonunda çalışan iki arkadaşı anlatır.

gun_olur_asra_bedel-actonte-387x620Romanımızın kahramanı olan Yedigey vefat eden dostu Kazangap’ı vasiyeti üzerine atalarından miras kaldığını düşündüğü ve kutsal saydığı Sarı Özek bölgesine defnetmek için yola koyulmaktadır fakat yol boyunca anılar kendisini bırakmaz ve gözünde sürekli canlanır ve bu canlanışlarla siz Yedigey olursunuz ve Bozkır’ı tanırsınız ve Boranlı’yı görürsünüz. Bozkırı bir uçtan bir uca gezdirip Aral’ın kokusunu hissedeceğiniz bu eser sizi ilginç bir şekilde kendisine bağlamaktadır. Sanki evvelden bir hafıza kaybı yaşamışsınız da aslında Kazangap’ı tanıyormuş ve onunla yıllarca Boranlı istasyonunda çalışmışsınız ve kaybetmişsiniz gibi sizi hüzünlendirebilir.

Aytmatov aslında bu kitapta Stalin dönemini de güzel bir şekilde eleştirmektedir. Hepimizin içinde bulunduğu fakat kimimizin kurtulmak için sancı çektiği mankurtlaşmayı anlatmaktadır. Nedir bu mankurtlaşma diye soracak olursanız yani geçmişini unutmak, geçmişinden kopmak, öz benliğini, kültürünü, değerlerini yitirmek, ruhunu ve bedenini başka kültürlerin boyunduruğu altına sokmak, kısacası Türk’ün Türklüğünü reddetmesi demektir.

Gün olur asra bedel kitabında geçmiş ile şimdinin, gerçek ile destanın iç içe geçişini göreceksiniz.

İyi okumalar dilerim.

Leave a Reply