Goethe tarafından altmış yılda yazıldığı söylenen bu eser aslında çokta ahım şahım bir konuya sahip değil fakat bu eseri kıymetli kılan şey bir insanın yıllar geçtikçe üslubunun, fikrinin nasıl değiştiğini göstermesi diye düşünüyorum.

Altmış yılda yazılmış bu çılgın eseri okumak için çılgın olmak gerekir diyerek, sadece bu kitabı okumak için Kırıkkale’den Ankara’ya otobüs bileti aldım. Otobüste okumaya devam ettim ve AŞTİ otogarda inip bir bardak çay içtim ve Kırıkkale’ye dönüş bileti alarak kitabı okumaya devam ettim.

Kitabın konusuna gelince yazımından çok önceleri de bir çok konusu geçmiş olan şeytanla ademoğlunun bahsidir. Eserin baş aktörü olan Faust, tıbba, felsefeye hakim, ilahiyat eğitimi almış yani teolojik eğitime sahip, kendisini yeryüzünün sırlarını çözmeye adamış bir gençtir. İhtirasları sonucu mevcut zamanın faustötesinde bir bilgi arzusu taşımaktadır ve dayanağı ise ruhtur. Bu ihtiraslar sırasında gökte Tanrı ile şeytan aralarında bir bahse tutuşurlar, şeytan Faust’u yoldan saptırabileceğini iddia eder ve Allah ise şeytan araya girse bile Faust’un bir şekilde doğru yolu bulabileceğini iddia eder. Bu sebeple Tanrı, şeytan’ı Faut üzerinde serbest kılar.

Faust alışılmış bilimin dışında büyücülüğe merak sarmıştır ve sık sık ruh çağırmaya başlar bu çağırmalar esnasında Şeytan Mefistofeles, Fausta gelerek olayların akışını başlatır. Aşk iksirleri, yasak meyve, ölümler ve hapis, Yoldan sapmalar, erdemli davranışlar.

Bu savaşı Şeytan mı kazanacak yoksa insan mı? İddia galibi Tanrı mı olacak yoksa Şeytan mı?

Leave a Reply