Hermann Hesse`nin, Siddhartha Gautama`nın hayatını anlattığı, Edebiyat Ödülü almış olan, Budizm felsefesine dayalı bir eserdir.

Romanımızın baş aktörü Siddhartha, Buda gibi biridir. Malı mülkü, anayı atayı bırakıp babasının uzun uğraşlarına rağmen gerçek bilgiyi aramak üzere kendini yollara vurur. Ormanlara sürüklenir ve bir dilenci gibi yaşar ama daha sonra Buda ile karşılaşır ve aralarında koyu bir sohbet geçer. Buda ona sarhoşluk verici bilgiler anlatır. Gerçek bilgiye ulaşmak için yapmış olduğu meditasyonlardan bir şey bulamayan yani dinginliğini sağlayamayan kahramanımız sonunda sıkılır ve bir köye yerleşerek ticaretle uğraşmaya başlar. Kısacası karıya kıza düşkün bir adam olur ama sonra bunun yanlış olduğunu düşünür ve aşık olduğu kadını karnında çocuğu olduğunu bilmeden terk eder ve yine yollara koyulur ve yine perişan dönemlerine döner.

siddhartha-434x620Bir gün ırmağın kıyısına gittiğinde bir dayıyla karşılaşır, bu dayı belirli bir ücret karşılığında insanları karşı kıyaya sangalla götürüyordur. Bu dayıyla sohbet olurlar filan sonra dayının yanına yerleşir. Dayı da kendisi gibi yoksul bir adamdır ismiyse Vasudeva’dır. Bu adam, kahramanımıza gerçek bilgiye ulaşmada yol gösterici olacaktır. En sonunda ırmaktan geçe geçe Siddhartha gerçek bilgiyi bulur ve aydınlanır.

Bir ara böyle kitaplara merak sarmıştım, güzel kitaptır tavsiye ederim.

Leave a Reply