Felsefe nedir sorusunu tarih boyunca bir çok isim yanıtlamaya çalışmıştır. Tam cevap verilecekken buna uyanan felsefeciler ortaya bir şey atarak felsefeyi biraz daha karmaşık hale sokmak için elinden geleni yapmıştır. Felsefeyi bu denli karmaşık görenlerden biride bu yüzden benim. Yani tam yakaladım derken birden iç sesim yeni bir fikir sunuyor sonra felsefeden uzaklaşıyorum gibi hissediyorum.
Elinizde tuttuğunuz bu kitap bilindik felsefe anlatım tarzlarını bir kenara iterek felsefespri dedikleri bir yolla akılda kalıcı olması için üretilmiştir. Fıkraların altında bir felsefe yattığını hiç düşünmüşmüydünüz? Aslında bir çok fıkra, bir felsefi konuyu ele alıyormuş. Bu konuyu yazarlarımız daha münasip ve komik bir dille anlatıyorlar. Harvard üniversitesi felsefe profesörlerinden Thomas Cathcart ve Daniel Klein, felsefenin esprilerle, mizahın da felsefi bazı öğelerle içiçe olduğunu en iyi bu yolla anlatmış olduklarını düşünüyorum. Kitap içeriğinden bahsedecek olursak: “Dikkat içeride felsefespri var!” diyerek okurunu selamlıyor ve on ana başlığa böldüğü felsefe üzerinden geyiklerini yaparak perde veriyor. Bu bölümler şunlardır:

1. Metafizik
2. Mantık
3. Epistemoloji
4. Etik
5. Din felsefesi
6. Varoluşçuluk
7. Dil felsefesi
8. Toplum ve siyaset bilimcisi
9. Görelilik
10. Metafelsefe

Kitap güldürürken düşündüren tabirini epey hak ediyor çünkü bir çok sayfada okuduğunuz fıkra size “vay be aslında haklı” dedirtiyor. Mesela içeriden bir kopya vereyim:

“Belki kendinize, “kapitalizmle komünizm arasındaki fark nedir? diye soruyorsunuzdur. Belki sormuyorsunuzdur.
Her halükarda yanıt gayet basittir:
Kapitalizmde insan insanı sömürür. Komünizmde tam tersi geçerlidir.”

Bu komik, ele avuca sığmaz, çok yönlü, zengin bir içeriğe sahip kitabı okurken sıkıcı ders tabunuzu yıkacağınıza eminim. Son olarak kitabın başlangıcında okuduğum bir diyalogu paylaşacağım. Bunu okuyunca hemen facebook’a sarıldım ve paylaşımda bulundum. Bu arada ornitorenk nedir diye aklınızda soru işareti olabilir. Ornitorenk: Ördekle fok balığı karışımı bir canlı.

iyi okumalar leplepiciler

Dimitri: Dünyayı Atlas taşıyorsa, Atlas’ı ne taşıyor? Tasso: Kaplumbağa.
Dimitri: İyi de kaplumbağa neyin üstünde duruyor peki?
Tasso: Bir diğer kaplumbağanın.
Dimitri: Peki o kaplumbağa neyin üstünde duruyor?
Tasso: Sevgili Dimitri, ondan sonrası ta dibine kadar hep kaplumbağa işte!

Leave a Reply