Barış Manço
Menu

Ebu’l-Hasan Harakani – Nuru’l – Ulum

Pazarımızda bulunan ne varsa, hepsi zamanın sahibi Harakani’nindir. Bize de size de ziyaret mahalli orasıdır. Rıhlet onadır. Bize ziyaret ancak onun vefatından sonradır. Bu sözler dünyaca tanınan meşhur Mevlana hazretlerinin sözleridir.

11. Yüzyılda yaşamış olan büyük mutasavvıf Şeyh Ebul Hasan Harakani hazretleri bu gün öğretilen “insanı sev yaratandan ötürü” felsefesinin ilk kurucusu diyebilirim. Ne olursan ol gel felsefesini ilk ortaya atan ve Mevlana hazretlerine de öncülük eden bu büyük şahsiyeti inceleme fırsatını, hocam Şenol Kantarcı sayesinde buldum. Hocamın düzenlediği bu kitap, şeyh Harakani’nin eseridir. Bu eser sayesinde Hrakani hazretlerini biraz olsun inceleme ve araştırma fırsatı buldum. Kitabı incelerken ilk gözüme çarpan söz “keşke bütün yaratılmışların yerine ben ölseydim de onlar ölümü tatmasaydı. Keşke bütün yaratılmışların cezasını bana çektirseler de onlar cehenneme gitmeseydiler.

Rivayet odur ki şeyhimiz Allah’a şöyle seslenmektedir “Rabbim sen günahları öyle bağışlayansın ki bu ismini insanlara tam anlamıyla anlatacak olsam ibadet edecek kimse kalmaz zira sen insanları bağışlayacaksın.” bunun gibi bir şeydi yani burada esas anlatılmak istenen Allah’ın tövbeleri nasıl kabul ettiğidir.

nuruluKitabı anlatacak olursam, bu kitap 10 bölümden oluşmaktadır.

1. Bölüm Soru ve Cevap
2. Bölüm Vaaz ve Nasihat
3. Bölüm Resulullah’ın Hadisleri
4. Bölüm Lütuf
5. Bölüm Münacaat
6. Bölüm Heyecan
7. Bölüm Kalplere Gelen İlham
8. Bölüm Mücahede
9. Bölüm Hikayeler
10. Bölüm Menkıbeleri, Nefsin Çilesi ve İbadet, Garibin Ölümü
Helâl Yeme, Şeyhin Duasının Etkisi

Tasavvufa merakı olanlar için güzel bir kaynak olduğunu düşünüyorum.

Bu kitabı piyasada bulmanız biraz zor olduğu için kitabı hazırlayan Şenol Hocam ile birlikte bir internet  sitesi haline getirerek sizlerin faydalanmasını istedik.

www.nurul-ulum.com

iyi okumalar

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir