Deniz ufkundan bu top sesleri nereden geliyor ? Barbaros belki donanmayla seferden geliyor… Demiş şair.
Şubat ayının sonlarına doğru olması lazım. İskender Pala’nın “EFSANE” adlı kitap, 20 lirayı vererek soluk soluğa okuduğum bir kitap olmuştu. Nişantaşı girişinde MADO’daydım. Dışarısı da epey soğuktu. Kendime dondurmalı bir sahlep söyledim ve oturdum kitabı okumaya başladım. İskender Pala’yı böyle güzel tarihi romanından dolayı gerçekten tebrik etmek istiyorum. Aşkı, İhtirası, gücü, ilmi bir kitaba sığdırıp o zamanı yaşatmayı başarmış diyebilirim. Yazarımızın kaleminin ne kadar kuvvetli olduğunu bu kitabında daha çok hissettim.

imageOsmanlı devletinin 16. yüzyılda içinde bulunduğu şartları, Akdeniz ve çevresinde yaşanan tarihi olayları, Bir Aşk hikayesini ve Osmanlı’nın Endülüs’ü geri kazanma çabalarını işleyen kitap ile Barbaros’un muhteşem zekasını günümüz şartlarında gözlerimizin önüne taşıyor.
Barbaros aslında bizim bildiğimiz Barbaros’un Lakabı değildir. Paşamızın Asıl adı Hızır’dır. Barbaros lakabı ise Ağabeyi Oruç Reis’in büyük bir korsan olarak Akdeniz’e korkunç nam salması üzerine “Kızıl Sakal” anlamında takılmış bir lakaptır. Bu lakap ağabeyi ölünce Akdenizde büyük işler başaran Osmanlı’nın kaptan-ı deryası o büyük amirale miras kalmıştır. Osmanlı devletine ve İslam adına vermiş olduğu büyük hizmetlerden dolayı dönemin padişahı Kanun-i Sultan Süleyman Han hazretleri tarafından Hayreddin lakabı verilmiş bu şekilde Barbaros Hayreddin Paşa olarak tarihe geçmiştir.

Yaklaşık 390 sayfa civarı olan bu kitap sürükleyici bir tarihi romandır.

Harpleri, Mavi suları ve şehirleri satırlarına sığdırıp bu büyük kahramanı aşk ile anlatan bu kitabı, heyecanla ve severek okuyacağınıza emin olduğum için tavsiye etmek istiyorum.

İyi okumazlar.

Leave a Reply