Marvel’i bilmeyeniniz yoktur sanırım hani o meşhur süpermenleri, xmenleri, kaptan amerikanları olan isim. İşte bu gün size 202 sayfadan oluşan her satırını okumakta sızı çektiğim Kuvvâ-yı Milliye yapımı bir Süper Kahramanı tanıtacağım.
Biz Ona “İpsiz Recep” deriz. Bazılarımız onu “Emice” diye tanır. İpsiz dendiğine bakmayın ipi sapı kopuk bir kahraman değil kendisi aksine dini bütün bir babayiğit gerçek bir halk kahramanıdır. Rizeli bir reistir. Erkek kardeşleri ölünce babası da Recep’e de nazar değmesin diye, soranlara “he bizim ipsizdenmi bahsediyorsunuz iyi o iyi” diye geçiştirmesi sonrası ismi o yüzden İpsiz kalmıştır. O ne başka bir gezegenden geldi ne de ordu tarafından özel ilaçlarla donatıldı. Onun ilacı Karadenizin dalgalanan denizidir. O bizdendir ve büyük bir halk kahramanıdır.
***
202 sayfadan oluşan “Kurtuluş Savaşı’nda Cesur Bir Yürek, İpsiz Recep” isimli Roman
Can Alpgüvenç tarafından kaleme alınmıştır.
1945 yılında Karagümrük doğumlu Can Alpgüvenç Vefa Erkek Liseli ve İ.Ü İktisat Fakültesi mezunu bir yazardır. Bu güne kadar bir çok roman ile okuyucularının karşısına çıkan Can Amcam 2009 yılında Nesil Yayınları tarafından bu ustaca kaleme alınmış romanı bizlerle buluşturmuş.
Romanın içeriğinden bahsedecek olursak Kurtuluş Savaşı öncesinde Karadenizli bir delikanlı olan İpsiz Recep adamları ile birlikte din, vatan, namus ve bağımsızlık uğruna mücadele vermektedir. ipsiz recepKahramanımız yedi can yoldaşı ile Rum ve ermeni vampir çetelerine karşı amansız bir mücadele içine girmektedir. Büyük bir titizlikle avlanmalar sonrası vatan hainleri gün geçtikçe azalmakta ve bunları dışarı salan düşmanların içine büyük bir korku salınmaktadır. Kahramanlarımız her bölümde değişik yöntemler uygulamaktadırlar. Kimi zaman meyhane basıp vampirlerin alınlarına Türk Bayrağı bastırmakta, kimi zaman ingiliz gambotlarını basıp Amirallerin kafasını almaktadırlar. Takalarla Fransız gemilerine saldıran, Yunan cephanelerini ellerine geçiren süper kahramanlarımız Kuvvâ-yı Milliye yapımının en çok hasılat yaptığı ve Türk Milletinden bir çok dua Oskarı ödülüne layık görülen isimlerdir. Ayrıca ipsiz Recep vermiş olduğu mücadelelerde Milis Yüzbaşılığa kadar yükselmiştir.
Romanımız böyle çakma hayaletler ve çakma ucubelerle dolu dolu değildir lakin olaya bir fantastik film gözüyle bakacak olursanız bu ucubeleri ve kanımızı emmeye çalışan vampirleri görmemeniz içten bile değildir. Romanda en can alıcı sahne herkesin gözyaşlarına hakim olamayacağı Kahraman Münevver Babaannenin ve Gelininin çatıştığı sahnedir. Kocası Gazi Osman Paşanın yanında görev almış ve başka gezegenin yaratıkları tarafından balkan istilasına kalbi dayanamamış bir yiğidin hanımı olan Münevver Babaanne oğlunu şehit vermiş, küçük torunu, genç yaşta dul kalan gelini ve sadık kahyaları ile birlikte kıt kanaat yaşamaktadır. Vampir çetesi bir gün konağa baskın düzenlemiş ve kahyayı öldürmüştür. Bacakları kireçten zar zor tutan bu kadın, gelinini soğukkanlılığa davet etmiş ve yastığın altından çıkardığı silahlardan birini kendi almış diğerini gelinine vererek siper aldırmıştır. O sırada torununu saklayan bu kahraman kandın ev içinde çetecilerle çarpışarak 7 kişiyi avlamış ve kendisiyle birlikte gelini de şehitler defterine yazılmışlardır.

Böyle bir halk kahramanlarının ve “ikinci kurşunu atmaz” denen İpsiz Recep ve ekibinin anlatıldığı, nefes kesen bir Milli Mücadeleyi okumaktan keyif alacağınızı umut ediyorum.
İyi okumalar dilerim.

Leave a Reply