Bir Şaman Atasözü der ki Hayat çok kısadır. Bunu gözyaşları, kavgalar, küfür ve alkol ile çarçur etme. İyi şeyler yapabilir, çocuk yetiştirir, dinlenir ve daha fazla mutluluk verici şeyler yapabilirsiniz.

Çoğumuz Şamanizmi din zannederiz ama atalarımızın bağlı bulunduğu bu kavram aslında bir kültürdür. Buket Uzuner’in yazmış olduğu bu kitabı Yüksek Lisans’ta Ekolojik Siyaset dersinde tavsiye edindik. Şamanizme giriş niteliğini taşıyan bu keyifli kitapta bolca mitolojik öğeler, gerçek üstü unsurlar barınmaktadır. Hiç bir şeyin tesadüf olmadığı ve her şeyin birbiri ile bir ilişkisi olduğu felsefesi üzerine kurgulanmış, Çorum vilayetinde geçen bir aşk, polisiye ve serüven kitabıdır. Kitabı okurken kaybolan Defne, Umay ninenin işaret beklemesi, Kutadgu Bilig şifreleri ile tarihi bir gizemi çözmeye çalışırken kendinizi şaman geleneği ile baş başa kalmış vaziyette buluyorsunuz. Kitabı şöyle döndürüp havaya atsanız ve etrafındsan kıvılcımlar çıksa size vereceği mesaj “toprağa saygı duymalısınız” olacaktır.

buket-uzuner-suKısaca toparlayacak olursak yazarımız bu kitabında bir mesaj vermeye çalışmış ve bu mesaj verme çabası satırlara bariz yansımış vaziyettedir. Diline gelince epey sade bir dili vardır ve akıcıdır.

Yusuf Has Hacip’in Kutadgu Bilig adlı eserinde yazmış olduğu “Aklın süsü dil, dilin süsü sözdür. Kişinin süsü yüz, yüzün süsü gözdür.” cümlesiyle açılan bu romanda Kutadgu Bilig ile şifrelenmiş olaylar dizisi vardır.

Gazetecilik yapan Defne Kaman bir yaz akşamı arkasında hiç bir iz bırakmadan ortadan kaybolur ve ailesi kendisini merak edip emniyete gider. Onu aramakla görevlendirilen Komiser Ali, arkadaşı Semahat kendilerini aniden bilmeceli bulmacalı esrarengiz bir olayın içinde bulurlar.

İyi okumalar

Leave a Reply