Barış Manço
Menu

“Bozkurtlar” Diriliyor Ey Kutlu Atam Atsız!

Hüseyin Nihal Atsız’ın Bozkurtların Ölümü ve Bozkurltar Diriliyor isimli kitaplarının birleştirilmiş halidir. Türk Edebiyatının en nadide eserlerinden biri olan bu eser maalesef ideolojik kavgaya ve önyargıya kurban edildiğinden Türk Milliyetçiliği fikrine sahip olmayanlar tarafından bilinmez. Tavsiye ettiğinizde ise “üf ülkücü müyüm ben?” triplerine girildiği için okunması reddedilir. Halbuki ülkücülükle veya bir ideoloji ile ilgisi olmayan bu kitap, okulda okuduğunuz o tarih kitaplarının sıkıcı havasını tamamen üzerinden atmış ve heyecanla okunası bir tarih olarak yazılmıştır. Bu kitap sadece yetişkinlerin okuyabileceği değil, ilkokul çağından itibaren okunabilecek bir kitaptır. Amerika’nın Sahte süper kahramanları varsa Türk Milletinin’de gerçek süper kahramanları olduğunu gösterir niteliktedir.

Fantastik ögelerle süslenen bu kitabı film olarak görmek yerine dizi olarak görmeyi isterdim doğrusu çünkü kitap hem filme hem diziye rahatlıkla dökülebilecek seviyededir. Bu kitapta bir çok karakter vardır ve herkes kendisini bir karakterle özdeşleştirebilir. Benim favori karakterim tabi ki yüzbaşı İşbara Alp’tir.

Kitaptan bahsedecek olursak,

bozkurtlarBu kitap Atalarımız olan Göktürk Devleti döneminde geçmektedir. Savaşlardaki başarılarımız ve bu başarılarla birlikte boylarımızın birleşmesiyle Göktürk Devleti zenginliğine zenginlik katmaktadır. Fakat bu durum haliyle ezeli düşmanımız olan Çinlileri harekete geçirir ve kurnaz planlar yapmaya götürür. Göktürk Devletinin kağanı, Kara Kağan’ın Çuluk Kağan’ın vefatından sonra Çinli karısı İ-Çin Hatun ile evlenmesi devlet içerisinde bir çok sorunu beraberinde getirmiştir. Çuluk Kağan’ın oğlu Kürşad Atamız baştan beri bu Çinli hatunu sevmez fakat Türkler’de Kağanı rencide edecek davranışlarda bulunma olmadığı için seslerini çıkartamazlar.

Kitapta bolca Türk kültüründen, törelerden ögeler görmekteyiz. Ziya Gökalp’in de bahsettiği gibi Türklerde hırsızlığın cezasının ağır olduğunu bilmekteyiz. Namus konusuna gelince Türkler namusuna çok düşkün bir millettir. Zina gibi olaylar kendi topraklarımız üzerinde gerçekleşemez yani bir adam zina yapacaksa bizim topraklarımızda yaparsa cezası ölümdür bu yüzden devlet değiştirmesi gerekir. Nesiller böyle yetiştiği için zina konusu akıllara bile gelmez olmuştur. Birinin eşine yan gözle bakmanın cezası bile ölümdür kitapta törelerimizi görmekteyiz. Velhasıl kelam Bu Çinli Hatunun erkek kardeşi de bizim topraklarımızda yaşamakta ve çeşitli casusluklar yapmaktadır. Ayrıca Türklerin ahlakını da bozmak için elinden geleni yapmaktadır. Töreler çiğnenmeye, kültürümüz zedelenmeye başlar ve zamanla Göktürk Devleti güçsüzleşir. Çine karşı yapılan son seferde ise Göktürk devleti kaybeder ve Göktürk halkı esir düşer. Türklere çeşitli baskı ve asimilasyon girişimleri başlar. Karakterlerimizden Yamtar’a bir gün gelip “bundan sonra Çince konuşacaksınız” denir. Yamtar’sa “Çince ne demek?” diye sorar. Aldığı cevap “Çinlinin dili” olur. Yamtar’ın verdiği cevapsa efsanedir “Çinli’nin dilimi olurmuş? Eğer benimle konuşmak istiyorsanız siz Türkçe öğrenin” der.

Gel zaman git zaman bir gün tarihe adını altın harflerle geçiren Atamız büyük komutan Kürşad 40 kişilik bir ekip toplar ve Çin sarayını basmaya karar verir. 40 Kişilik Çerisiyle birlikte Çin ordusuna karşı savaşarak sarı basıp bağımsızlık arzularını haykırırlar. Kanlarının son damlasına kadar savaşıp uçmağa varırlar. İhtilal sırasında Kürşad’ın Konçuyu ve Oğlu kaçarak ileride 2. Göktürk Devletinin kurulmasına temel olurlar. Bu ihtilal Çin Hükümdarını çok korkutur ve bir müddet her an baskın olabilir diye korkulu rüyalar görmesine neden olur ve çok geçmeden Türkleri serbest bırakır ve kitabın ikinci bölümü olan Bozkurtlar Diriliyor Kısmına geçilir.

Sözlerimi kitabın yazarı Atsız için yazılan bir şiirle bitirmek istiyorum.

Bozkurtlar diriliyor, ey kutlu atam Atsız,
Yolların başıdır bu; onun için pusatsız,
Bir işimiz hep yarım! Yapılmıyor Kürşat’sız!

ve katında ona da kırk ayrı selam olsun,
‘Vaktiyle bir Atsız varmış’, var olsun!

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir