“Tarih şahittir ki, Türk askerinden şanlı, Türk askerinden fedakar hiçbir asker yoktur. İnsan ile veba mikrobu(ermenilerden bahsediyor) dost olmaz.” Bu sözler Osmanlı Devletinin son dönemlerinde en etkili isim olan Türk İslam birliği mücadelecisi Enver Paşaya aittir.

Mehmet Alperen’in yazmış olduğu bu kitap bir hayal ürünü veya kurgudan ibaret değildir. Osmanlı devleti, içine düşmüş olduğu bu büyük buhranlardan kurtulmaya çalışmaktadır. Devletin içerisindeki bu gençler ülkesini dışa satıp keyif içinde yaşamak yerine fikir akımlarını geliştirerek Osmanlı devletini bir Türk devleti yapma mücadelesi içerisinde sancılı bir tarihe sancılı bir hayat ile damga vurmuşlardır.

son-cihangir-enver-pasa90dcde08f1adb6abf29d249a5f413c71Abdülhamit’e darbe yapılmış ve tahttan indirilmiştir. Enver Paşa hakkında “Rusya da tam bir Rus yanlısı olarak konuşmuştur” diye söylemleri muhakkak işitirsiniz işte bu kitapta o konuya da değinilmiştir. Enver Paşa ve 25 kurmay subayı ile birlikte Rusya’da adeta Rus yanlısıymış gibi konuşma yapmıştır fakat Ruslar bu durumun bir düzmece olduğunu düşünmektedirler yani Enver Paşaya güvenmemektedirler bu sebeple geri dönüşlerinde eşlik etmeleri için yanlarına Rus askerleri verilmiştir. Bizimkiler Rusların tam da düşündüğü gibi yolda firar etmiş ve Kafkaslara bir çığır açmaya yola koyulmuşlardır. Kitabı detaylı anlatmak istemiyorum çünkü sizin okumanızı istiyorum. Enver Paşaya Türkistan sahip çıkmıştır, bölgenin ileri gelen ağaları efeleri kendi silahlı birlikleriyle birlikte Enver Paşanın komutasına girmişlerdir ve Ruslara karşı Türk İslam birliği mücadelesi için başkaldırmışlardır.

Kitapta etkileyici alanlardan bahsedecek olursam. Enver Paşa bir akşam gözlerini cama doğru diker “Ne zaman Abdülhamid Han aklıma gelse, yapmış olduğumuz darbe aklıma geliyor ve gözlerim doluyor” der. Yani Abdülhamid’e karşı yapılan darbeyi bir hata olarak görmektedir. Ayrıca Atatürk konusuna gelince bildiğiniz üzere Enver Paşa kıdem olarak Atatürk’ten kıdemlidir ve kendisini Atatürk’ten daha yetenekli ve daha üstün görmektedir bunu Çanakkale savaşı sırasında Atatürk’ün bulunduğu bölgeye geldiği halde kendisini ziyaret gitmemesinden görüyoruz. Atatürk için “Abdülhamid zeki adamdı ve olacakları önceden gördü. Atatürk’ün Anadolu’ya geçerek silahlı direnişi başlatması onun kurmuş olduğu plan üzerinedir. Önceden Anadolu’ya silah depolamıştı. Atatürk o silahları alarak Milli mücadeleyi başlattı. Eğer Anadolu’da ben olsaydım bende aynı görevi yapacaktım” der. Planlar kurar ve Kafkaslarda Türk-İslam Birliği kurarak Anadolu’ya geçmeyi ve Mücadeleyi güçlendirmeyi hedeflemektedir.

Ağustos 1922 yılında, Kurban Bayramının 1. Günü, Türkistan’ın Balcevan kasabasının Çegen köyünde düşman üzerine süt beyazı atıyla, yirmi beş kurmay subayıyla birlikte Çegen tepesine kurulmuş olan mitralyözlerin üzerine Atını sürerek şehadete yürümüşlerdir. Allah mekanlarını cennet, ideolojilerini baki kılsın.

İyi okumalar.

Kaynak: Diğer sitemiz www.niyorktayms.com

Leave a Reply