Bazı kitaplar vardır ki onlar sadece insana bir şeyler katmak için var olmuş gibidirler. İşte şimdi tanıtacağım kitapta onlardan biridir.
Büyük küçük her yaştan insanın okuyabileceği bu kitapta monoton bir yaşamın aslında bize başkaları tarafından biçilmiş olduğu anlatılıyor. Her insanın içinde bir çocuk saklıdır fakat hayat şartları ve başımızdan geçen bir takım olaylar içimizdeki çocuğun bir boşlukta kaybolmasına neden olur.
Kitabımızın konusuna dönecek olursak kitapta bir pilot vardır kendisi kitabın yazarıdır. Birgün Afrika dolaylarında uçuş yaparken uçağı bozulur ve çölün ortasına zorunlu iniş yapar. O sırada yanına tuhaf görünümlü küçük bir çocuk gelir ve kendisinin başka bir dünyadan geldiğini söyler. Kendisine bir koyun çizmesini ister. Yazar yani pilot ona bir koyun çizer. Küçük prens bu koyunu beğenmez bir tane imagedaha çizmesini ister, pilotta ona bir kutu çizer ve koyunun içinde olduğunu söyler. Küçük Prens bu resmi beğenir velhasıl kelam aralarında sohbet başlar. Geldiği gezegen çok küçüktür ve orada yalnız yaşar sonra orada bir gül vardır bu onun gülüdür. Gül çok egoist biridir vs. Derken Küçük Prensimiz dünya gezegenine iner. Bir gezegen vardır, orada hep büyükler yaşar ve orada hayat hep çalışmak üzerine kuruludur. Çocukluklarından vazgeçmek koşuluyla insanlar o gezegende yaşamaya daha doğrusu çalışmaya başlar. Sonra bir gezegende Kral vardır o da yalnız yaşayan biridir ve her şeye kendisinin hükmettiğini zanneder. Bekçi vardır, kaşif vardır, demiryolu makasçısı vardır her şeyi unutmak için içen bir sarhoş vardır. Kitabın her karakteri insanın bir başka karakteriyle özdeşleşmiştir. Küçük Prens bunlarla karşılaşmasını yazarımıza yani pilota anlatır. Artık gitme vaktidir. Pilotumuz bu yaşadığı çok güzel anıyı hiç unutmaz ve kimseye anlatmaz. Aradan 6 yıl geçtikten sonra küçük dostunu unutmamak için yaşadıklarını kaleme alarak kitabını yazar.
Aslında hepimizin içinde küçük bir prens vardır. Çocukların hayata bakışını ve onlara ait olan dünyalarının zenginliklerini göz ardı edemeyeceğimizi bilmeliyiz. Bu kitap size çocukluğunuzu hatırlatacak.
İyi okumalar leplepiciler.

Leave a Reply