Kırıkkale’de Sevgiyolu denen bir cadde var oradan geçiyorum ve sol köşede bir kitapçı abi var. Geçerken mutlaka uğrarım ona. Kitapları bir gözden geçiririm. Bu kitabı da öyle görüp aldım. Yanımda ev arkadaşım emre de var. Kitabı satın aldık yolda bakıyoruz acaba kim yazmış yazarı diye. Sağına bakıyoruz, soluna bakıyoruz, acaba kitabı kim yazmış diye. Yazarını bi türlü bulamadık. Bu yazıları kim yazmış ki diye düşünürkennn. Saf ben, hemen çakıyorum davayı. “Oğlum kitap Abdülhamitin hatıra defteri” len yazarı da o işte. Ne uğraşıyoruz. =)

Neyse efendim kitabın tanıtımına geçelim biz. Çok muhabbet edince sonra işin içinden çıkamıyoruz.

abdülhamidin hatıra defteriSultan Abdülhamit Osmanlı devletinin en karışık en uzun yüzyılında ortaya çıkmış büyük bir isim. Hristiyanlar ona Kızıl Sultan lakabını takmış yani iftira atmakta biz ise Ulu Hakan diyerek göklere çıkartmaktayız. Padiah Abdülhamit, batının dış baskılarına karşı ayakta güçlük çeken iç karışıklıkların had safhada olduğu bir devlet-i Aliyye’nin hükümdarlığını yapmaktadır. Dönemin karışıklıkları, sıkıntıları kendi kaleminden parça parça tarih tarih anı defteri olarak bu eserde anlatılmaktadır.

Böylelikle padişahımızı daha yakından tanıyabilme fırsatına sahip olmuş oluyoruz. Ucuz bir kitap 3-5 liralık bir şey. Varsa imkanınız okuyun derim. Çünkü Abdülhamit Türkiye’nin yakından tanıması gereken müthiş zeki bir padişahtır. Allah rahmet eylesin, Osmanlı devletinin yıkılma dönemine gelmiş en zeki padişahtır. Hatta bazı tarihçiler çok geç geldiğini söylerler. Lakin Yaradanın kaderine karışmak mümkün mü ? Çadırda kurulan bir beylik Saraylarda yıkılan bir imparatorluk olmuştur.

Bir çok projesi vardı Sultan Abdülhamit’in Mesela Marmaray Projesi ona aittir. Deniz içinden boru geçirme projesi. Dünyada ilk robotu kendi icat ettirmiştir. Robot Belirli vakitlerde semah yapıyor ve ezan okuyordur. Bunu japonyaya demo olarak göndermiştir.

Böyle bir padişahı tanımamak elde değil o yüzden iyi okumalar.

Leave a Reply