Nietzsche öldü! Bir hipopotam olarak yeniden doğdu. Felsefe, çoğumuzun kaldıramayacağı bir dil ile anlatılmış sıkıcı ders kitaplarından ibaret bir alan gibi gözükebilir fakat bunun altında yatan ilginç bir gerekçe vardır. Felsefenin başlangıcı düşünmektir. İnsan düşünerek felsefe yapar. Felsefe eğer bu denli açık bir konu olsaydı o zaman onu tarih biliminden ayıran ne olacaktı?
Kitabımıza gelince konusu ölüm üzerinedir. Ölümü düşünmek, ölümden önce neler düşünüldüğü ve ölümden sonra ne olunacağı sorunsalı üzerine yazılmıştır. Ünlü düşünürlerin ve insanların bu konular hakkında neler düşündüğü ve nereden nereye gelindiği konu edinilmiştir. Dinlerin ölüme bakışı ve cennet ile cehennem hakkındaki görüşlerine de değinilmiştir. Ruh nedir? Sonsuzluk gerçekten anladığımız sonsuzluk mudur yoksa gerçek sonsuzluk şimdi midir?
images (8)Üslubu gayet anlaşılır olan bu kitap diğer felsefe kitaplarındaki alışılagelmiş yorgunluğu bir kenara iterek konuları fıkralar üzerine oturtmuş ve gayet keyifli okumanız için tasarlanmıştır. Bazı fıkraları komik bulmasamda çoğu zaman güldüğüm oldu diyebilirim.
Mesela kapanış gayet güzeldi. İpucu vermeden anlatacak olursam.
Bir hipopotam ve bir düşünür cennetin kapısındadır. İçerisi tıklım tıklımdır o yüzden sadece 1 kişilik yer kalmıştır. Kendilerine şu soru sorulur “aranızdan yaşam hakkında en güzel cevabı vereni cennete sokacağız” düşünür başlar anlatmaya karman çorman bir şeyler anlatır ve aziz hipopotama dönüp “bugün şanslı gününüzdesiniz” der.
İyi okumalar leplepiciler

Leave a Reply